Avşa Adası’nın doğu yakası boyunca uzanan Yiğitler Mahallesi, coğrafi olarak Avşa Merkez olan yakınlığı ve adaya denizden ulaşımın önemli noktalarından birisi olması nedeniyle ada merkezi ile birlikte anılır olmuştur. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne göre 2015 yılında 584 kişinin ikamet ettiği mahalle, Marmara Adalar İlçesi’nin nispeten kalabalık sayılabilecek yerleşimlerinden birisidir.

Avşa Adası’na ulaşım noktalarından biri olan Yiğitler Mahallesi’ne, Barbaros Asyaport Limanı ve Erdek Limanı‘ndan feribotlarla ulaşılabileceği gibi, Erdek’ten BADO deniz taksileriyle de ulaşılabilmektedir. Ayrıca Marmara Adası ile karşılıklı olarak feribot seferleri de düzenlenmektedir.

Yiğitler halkının kış aylarındaki geçim kaynağını balıkçılık oluştururken, yaz aylarında yaz turizmine paralel olarak pansiyonculuk ve otelcilik de yöre halkına gelir kapısı olarak yansımaktadır.

Yaz turizmi açısından, Marmara Bölgesi’nin en gözde yerlerinden birisi olan Avşa Adası’nda, ada merkezine alternatif olarak Yiğitler Mahallesi de tercih edilen noktalardandır. Büyük oteller ve onlarca pansiyonuyla turistlere konaklama imkanı sağlayan mahalle sınırları içinde bulunan başlıca plajlar Altınkum PlajıYiğitler Plajı, Kumtur Plajı, Karadut Plajı ve Tavşanlı Plajı‘dır.

Yiğitler Limanı
Yiğitler Limanı

Resimlerle Yiğitler

Help us improve the translation for your language

You can change any text by clicking on (press Enter after changing)

0