Marmara Adası’nın tek ovalık bölgesi üzerine konuşlanmış olan Topağaç Mahallesi, adanın güneyinde bulunmaktadır. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne göre 2015 yılı nüfusu 522 olan mahalle, adanın yerleşik nüfusu en fazla olan yerlerinden birisidir.

Adaya ulaşımın eski limanlarından biri olan Topağaç Limanı’nı bünyesinde barındıran mahalleye eskiden düzenli olarak yapılmakta olan Erdek ve Barbaros feribot seferleri şimdilerde Saraylar ve Marmara İlçe Merkezi’ne kaydırılmıştır. Sadece adanın çok kalabalık olduğu dini bayram dönemlerinde düzenlenen ek seferlerde Topağaç Limanı da kullanılmaktadır.

Mahalle halkının geçim kaynağını temel olarak zeytincilik, balıkçılık ve ovalık arazide kurulmuş olan tarlalara bağlı olarak sebze-meyve tarımı oluşturmaktadır.

Adanın en uzun kumul plajı olan Topağaç Plajı‘nı bünyesinde barındırıyor olsa da mahallenin genel olarak poyraz rüzgarlarına maruz kalması nedeniyle idari olarak Asmalı Mahallesi’ne bağlı olmasına rağmen Topağaç Mahallesi’nin hemen yanı başında bulunan çakıl Manastır Plajı, mahalle halkı ve ziyaretçileri tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Topağaç Liman Arkası
Topağaç Liman Arkası

Resimlerle Topağaç

Help us improve the translation for your language

You can change any text by clicking on (press Enter after changing)

0