Marmara Adası’nın en kalabalık yerleşim yeri Abroz ve Saraylar isimli iki mahalleden oluşan Saraylar‘dır. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne göre 2015 yılında 2.432 kişinin ikamet ettiği Saraylar, adanın kuzey cephesini oluşturmaktır.

Adaya ulaşımın ikinci büyük noktası olan Saraylar’a, Barbaros Asyaport Limanı ile Erdek Limanı’ndan feribotlarla ulaşılabilmektedir.

Saraylar halkının geçim kaynağını temel olarak balıkçılık, mermercilik ve son yıllarda yapılan yatırımların karşılığı olarak artmakta olan turizm faaliyetleriyle doğru orantılı olarak otelcilik sağlamaktadır. Bu geçim kaynakların arasında mermercilik ciddi önem arz etmektedir. Dünya mermer rezervlerinin 37%‘sinin ülkemizde olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizdeki toplam rezervlerin ise 15%‘lik oranı adamızın Saraylar bölgesinde yer alırken, bu rezervlerin sadece 10%‘luk kısmı işletmelere açılmış durumdadır.

Saraylar’da üretilmekte olan mermer, iç ve dış piyasaya Marmara Mermeri olarak sunulmaktadır. Blok kalıplar halinde üretilen bu mermerler, başta İstanbul, Bursa, Çanakkale ve Trakya bölgesine ulaştırılmaktadır. Günümüzde Marmara Mermeri, heykeltraşlıkta, mezar ve şadırvan yapımında, bina içi ve dışı kaplamalarda, basamak yapımında, açık sahalarda yer döşemelerinde ve ihraç edilen ülkelerin birçok sanat yapılarında kullanılmaktadır. Ayrıca ülkemizdeki birçok tarihi eser restorasyonlarında da Marmara Mermeri’ni görmek mümkündür.

Tarihi belgeler, Selçuklu ve Osmanlı mimarisinde Marmara Mermeri’nin yoğun olarak kullanıldığını göstermektedir. Ayrıca cumhuriyet döneminin önemli eserlerinden olan meclis binasının yapımında da yine Marmara Mermeri kullanılmıştır.

Turistik açıdan son yıllarda önemli atılımlar yapılan Saraylar’da, özellikle de Abroz Mahallesi’nde prefabrik apart oteller yapılmaktadır. Ayrıca son yıllarda turizme kazandırılan Abroz Plajı, çift taraflı kumsal olarak turistlere ve yöre halkına hizmet vermektedir. Bu plajın doğu yakasındaki kumsal, kadınlar plajı olarak kullanılırken, batı yakasındaki kumsal karma plajdır.

Abroz Plajı
Abroz Plajı

Resimlerle Saraylar

Help us improve the translation for your language

You can change any text by clicking on (press Enter after changing)

0