Marmara Adası’nın en önemli yerleşim yeri Cumhuriyet, Hürriyet ve Okullar isimli üç mahalleden oluşan Marmara İlçe Merkezi‘dir. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne göre 2015 yılında 1.675 kişinin ikamet ettiği Marmara İlçe Merkezi adanın güney batı cephesini oluşturmaktır.

Adaya ulaşımın ana noktası olan ilçe merkezine Tekirdağ Limanı, Erdek Limanı, Barbaros Asyaport Limanı’ndan feribotlarla ulaşılabileceği gibi, İDO ve BUDO deniz otobüsü seferleriyle de ilçe merkezine ulaşılabilmektedir.

İlçe merkezi halkının geçim kaynağını temel olarak zeytincilik, üzüm ürünleri, balıkçılık ve ticaret sağlarken, yaz aylarında pansiyonculuk ve otelcilik de ekonomik olarak halka katkı sağlamaktadır.

Turistik açıdan Marmara Adasının en hareketli bölgelerinden birisi olan İlçe Merkezi’nde sahil boyunca yer alan çay bahçeleri, adanın doğal meyvelerinden üretilmiş ürünler sunan dondurmacılar, adanın şifalı otlarının satıldığı aktarlar, yılın her mevsiminde taze deniz ürünleri bulabileceğiniz balık restoranları ile ziyaretçilerine birçok imkanı sunmakla beraber irili ufaklı kumul ve çakıl plajları ile de Marmara Denizi’nin keyfini çıkarma şansını da sağlamaktadır. Bu plajlardan en ünlüleri Aba, Kole, Manastır ve Şifalı Su Plajları‘dır. Plajlara yürüyerek de ulaşılabilirken, aynı zamanda ilçe merkezinden kalkan kayıklarla da bazı plajlara gitmek mümkündür.

Kole Plajı
Kole Plajı

Resimlerle Marmara İlçe Merkezi

Help us improve the translation for your language

You can change any text by clicking on (press Enter after changing)

0