Marmara Adası’nın en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Gündoğdu Mahallesi, adanın güneyinde, ilçe merkezinin hemen doğusunda bulunmaktadır. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne göre 2015 yılı nüfusu 348 olan mahalle zeytinlik bahçeleri ile çevrilidir.

Gündoğdu Mahallesi’nin uzun bir sahil şeridi olmasına karşın, mahalleye deniz üzerinden direk ulaşımı sağlayacak düzenli bir feribot ya da deniz otobüsü seferi bulunmamaktadır. Marmara İlçe Merkezi’ne çok yakın olmasının da buna etkisi olmakla beraber mahalleye ulaşım ilçe merkezinden düzenli olarak kalkan minibüs seferleri ile sağlanmaktadır.

Mahalle halkının geçim kaynağını temel olarak zeytincilik, balıkçılık ve yaz aylarında ada genelinde artan turist nüfusuna bağlı olarak pansiyonculuk ve otelcilik oluşturmaktadır. Özellikle son dönemlerde mahalleye yapılmış olan prefabrik apart oteller, mahallenin ilçe merkezine yakınlığını da düşünen turistler için tercih edilebilen alternatifler arasına girmiştir.

Mahallenin oldukça sakin ve korunaklı kumul Gündoğdu Plajı bulunmakla birlikte, apart otellerde bulunan havuzlu konaklama şansı ile adaya farklı bir boyut da katmıştır. Marmara Adası’nda, geleneksel köy hayatının  en belirgin şekilde yaşandığı yerlerden biri olan Gündoğdu’da, Rum döneminden kalma taşlar, sütunlar ve evler görmek mümkündür.

Gündoğu Sahili
Gündoğu Sahili

Resimlerle Gündoğdu

Help us improve the translation for your language

You can change any text by clicking on (press Enter after changing)

0