Marmara Adası’nın en turistik yerlerinden birisi olan Çınarlı Mahallesi, adanın batısında, ilçe merkezinin hemen kuzeyin bulunmaktadır. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne göre 2015 yılı nüfusu 469 olan mahalle ismini yıllara meydan okuyan 1.000 yaşı aşkın çınar ağaçlarından almaktadır.

Çınarlı Mahallesi’ne, Barbaros Asyaport Limanı’ndan Marmara İlçe Merkezi’ne giden feribotlarla ulaşılabilmektedir. Bu feribotlar, ilçe merkezine uğramadan önce Çınarlı İskelesi’ni ilk durak olarak kullanmaktadırlar.

Mahalle halkının geçim kaynağını temel olarak zeytincilik, balıkçılık oluştururken, otelcilik ve pansiyonculuk ise yaz aylarında ciddi bir gelir kapısı olarak göze çarpmaktadır. Yaz aylarında Marmara Adası’nın en kalabalık görünümüne sahip yerlerden biri halini alan Çınarlı’da, akşam üzeri sahil boyunca uzanan kafeler, lokantalar ve balık restoranlarını görmek mümkündür.

Mahallenin gün batımına kadar güneş alan kumul bir plajı bulunmaktadır. Çınarlı Plajı olarak bilinen bu plaj Çınarlı Mahallesi sahili boyunca uzanmaktadır.

Çınarlı İskelesi
Çınarlı İskelesi

Resimlerle Çınarlı

Help us improve the translation for your language

You can change any text by clicking on (press Enter after changing)

0