Avşa Adası’nın en önemli yerleşim yeri Avşa, Deniz ve Yeni isimli üç mahalleden oluşan Avşa Merkezi‘dir. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne göre 2015 yılında 2.556 kişinin ikamet ettiği Avşa Merkezi adanın batı cephesini oluşturmaktır.

Adaya ulaşımın ana noktası olan Avşa Merkez’e Tekirdağ Limanı ve Erdek Limanı‘ndan feribotlarla ulaşılabileceği gibi, İDO ve BUDO deniz otobüsü seferleriyle ve Erdek’ten BADO deniz taksileriyle de ulaşılabilmektedir. Ayrıca Marmara Adası ile karşılıklı olarak feribot seferleri de düzenlenmektedir.

Avşa halkının geçim kaynağını yaz aylarında 100.000’lere yaklaşan turist sayısına paralel olarak pansiyonculuk ve otelcilik sağlamaktadır. Ayrıca bağcılık ile üretilen adakarası üzümlerini işleyip şarap elde edilen fabrikalar da ada halkına alternatif maddi gelir kapıları açmaktadır.

Yaz turizmi açısından, Marmara Bölgesi’nin en gözde yerlerinden birisi olan Avşa merkezi, nispeten sakin bir tatil seçeneği sunan Kuzey Ege tatil yörelerinin aksine, birçok tesis ile renkli bir gece hayatı sunmaktadır. Ada merkezini oluşturan batı ve kuzey yakası, birçok plajı bünyesinde barındırırken, muhafazakar ailelerin de rahatlıkla tercih edebileceği plajlar bulunmaktadır. Avşa Merkez sınırlarında bulunan başlıca plajlar Çiftlik Koyu PlajıAvşa Plajı, Beyazsaray Plajı ve Kumburnu Plajı‘dır. Aynı zamanda Avşa Merkez’den minibüslerle erişim sağlanabilecek adanın diğer yakası Yiğitler Mahallesi‘nde de birçok plajı bulunmaktadır.

Avşa Plajı
Avşa Plajı

Resimlerle Avşa Merkezi

Help us improve the translation for your language

You can change any text by clicking on (press Enter after changing)

0