Marmara Adası’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Asmalı Mahallesi adını bir zamanlar mahallenin her yerinde bulunan asma bahçelerinden almaktadır. Günümüzde ise mahallede bu asma bahçelerine pek az rastlanmaktadır. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne göre 2015 yılında 176 kişinin ikamet ettiği Asmalı Mahallesi Marmara Adası’nın güney doğusunda bulunmaktadır. Adanın İstanbul’a en yakın yerleşim yeri olan mahalle, 2014 yılı Mahalli İdare Seçimi’nden önce köy statüsündeydi.

Mahalle halkının geçim kaynağını temel olarak zeytincilik ve balıkçılık sağlarken, yaz aylarında mahallenin nüfusunun artmasıyla birlikte pansiyonculuk ve işletmecilik de ekonomik olarak halka katkı sağlamaktadır.

Halkının büyük bir çoğunluğu Sürmene – Trabzon ve Bulgaristan göçmenlerinin oluşturduğu mahalle, turistik olarak Marmara Adası’nın diğer bölgelerine göre geridedir. Herhangi bir otelin bulunmadığı mahallede, yeni iskele ve liman uzatma inşaatlarından sonra yapısı ciddi halde etkilenen çakıl bir plaj bulunmaktadır. Asmalı Plajı olarak bilinen bu plaj Burunbaşı Plajı olarak da adlandırılmaktadır.

Mahalle merkezine uzak olmasına rağmen idari olarak mahalle sınırlarında yer alan Manastır Koyu, Büyük Ağız Koyu (Ayşem Tatil Köyü) ve Küçük Ağız Koyu‘nda yer alan çakıl plajlar araç ulaşımına müsait olan alternatif yüzme alanlarıdır.

Resimlerle Asmalı

Help us improve the translation for your language

You can change any text by clicking on (press Enter after changing)

0